تاریخچه قالیشویی

۰
(۰)

وقتی صحبت از تاریخچه قالیشویی می‌شود. تقریبا می هوان گفت که باید به همان اندازه به عقب برگردیم که در رابطه با هنر قالی بافی باید به عقب برگردیم. تقریبا می‌توان گفت از هر زمانی که قالی و قالیچه‌ها وجود داشته‌اند شستشوی آنها هم امری ضروری بوده است!

کلیک کنید: پاک کردن لکه قهوه از روی فرش | قالیشویی کسری

قالیشویی به عنوان یک حرفه

اما تاریخچه حرفه‌ی قالیشویی به عنوان یک شغل و حرفه مدرن تقریبا به اوایل قرن ۱۹ میلادی بر می‌گردد. که ایده‌های جدید پا به عرصه ظهور گذاشتند. وقتی ایده‌های که برای تمیز نگاه داشتن خانه رونق بیشتری گرفتند ایده‌های ساخت دستگاه قالیشو و موکت شو نیز بیشتر شد.

معنای قالیشویی

به طور کلی قالیشویی یعنی تمیز کردن فرش از هرگونه آلودگی و کثیفی بدون اینکه آسیبی ب فرش وارد گردد.

تا آن زمان بشتر مردم فرش خود را با استفاده از روفرشی حفظ می‌کردند تا در آینده مجبور به شستشوی چندباره فرش خود نباشند. اینکار حتی توسط ثروتمندان نیز انجام می‌شده است. این روشهای مدرن برای قالیشویی از وقتی مد شدند که استفاده از ایده‌های نو برای تمیز کردن خانه رو به گسترش یافتند.

قالیشویی از گذشته تا به امروز

در اوایل قرن ۱۹ میلادی مد بود که خانم‌های خانه دار نکات خانه داری در مجلات معتبر می‌نوشتند. این موارد شامل از بین بردن لکه جوهر یا از بین بوی بد ادرار حیوانات خانگی می‌شده است. یک متد که در میان این زنان بسیار رونق داشت استفاده از آب لیمو برای شستشوی با استفاده از برس نرم بود.

روش‌های شستشو به مرور زمان بهبود یافت، برای مثال استفاده از جارو دستی برای بهبود کیفیت فرشها در سالهای ۱۸۸۰ روشهای مفیدتری پا به عرصه ظهور نهادند و در نهایت با ورود صنعت مدرن به تمیزکاری و نظافت خانه‌ها، قالیشویی نیز دگرگون و با اختراع روش‌هایی نظیر استخراج آب داغ (Hot Water Extraction) تقریبا امر شستشو به یک کار اصولی و حرفهای تبدیل شد.

امتیاز شما

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد امتیاز ها: ۰

آخرین مطالب سایت

بهترین قالیشویی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *